Most, hogy újraindult a felsőoktatással kapcsolatos adok-kapok, a kormány(párt) és csatolt részei nekiálltak hitelteleníteni a hallgatói érdekvédőket. Meg úgy az egész felsőoktatást. Úgy állítják be, mintha minden felsőoktatási intézmény színvonaltalan pénznyelő, az ott tanulók meg ingyenélő kocsmatöltelékek lennének. Mintha nem a közeljövő munkavállalói elitjéről lenne szó. Tényleg ezt gondolják a saját gyermekeikről (is) a NERtársak?
A kormányzati kommunikációs csapat ügyessége, hogy lassan sikerül a közhangulatot is a hallgatóság és diákság ellen hangolni. Attól, hogy sikeres a kommunikáció, attól még hazug.
Csupán néhány példán keresztül szeretném felhívni a tiltakozó fiatalokat pocskondiázók figyelmét arra, hogy előbb gondolkodni kellene, aztán támadni.
Nézzük, mit is mondott az éppen "nem megfutamodó" államtitkár a "pedagógus-életpálya modellről":
"Az államtitkár arról is beszélt: a pedagógus-életpályamodell "valódi fordulatot jelent", mert évtizedek óta adós a politika azzal, hogy a pedagógusok munkáját jobban szabályozza és előrehaladását garantálja. Így bruttó 135 ezer helyett 196 ezer forint lesz a kezdő tanárok fizetése, a kutató tanároké pedig az egyetemi oktatókéhoz lesz hasonló."
(Saját véleményem a jelenségről itt.)
Csak hogy értsük: a bruttó 196.000 Ft nettó 128.300 Ft. (A 135 ezer meg 88.400 Ft. A 98.000 Ft-os minimálbér nettó 64.190 Ft)
Nézzük meg, mennyibe kerül mondjuk egy leendő magyartanárnak (szándékosan nem természettudományi képzés, mert az jó eséllyel a piacon vagy külhonban is el tud helyezkedni, míg egy magyartanár bajosan), hogy diplomát szerezzen: félévente 300-400 ezer forintba, meg emelt szintű érettségibe, de a nyelvvizsga sem hátrány. És nem havi részletekben, hanem a képzés (félév) megkezdésekor, egyösszegben! (Ez csak a képzésre közvetlen kifizetett összeg, ehhez jön a lakhatás, utazás, tankönyvek etc.) Vegyük csak a közép értéket, 350 ezer forintot. Az évi 700 ezer. 5 éven át. Az 3,5 millió. Mondjuk ezt Diákhitel 2-ből (jelenleg 2% kamat) fedezi. A megélhetését meg Diákhitel 1-ből (jelenleg 6-6,5%kamat), na és persze kap otthonról is és/vagy dolgozik (ha dolgozik, adózik is!) mellette.
Kaphat ösztöndíjat is (normatíva 5%-a) vagy szociális támogatást (normatíva 20%-a), de ez néhány intézmény gyakorlatától eltekintve édeskevés.
Kilépve az egyetemről mondjuk 23 évesen kb. -5 milliónál tart. Elkezd dolgozni, és hitelt törleszteni. Kérdezem én: miből és hogyan is tellik majd neki családalapításra, lakhatásra, életkezdésre? Mire is elég a "béremelés"?
Akkor most nézzük, mit kap egy szakképzős az államtól. Nézzünk egy villanyszerelő tanoncot. Összesen 3 év (2 év általános szakiskolai alapozás+1 év szakma) alatt megszerezhető a végzettség. Képzési hozzájárulás (tandíj) értelem szerűen nincs. Ahogy egyéb fizetnivaló sem.
És mit kap? Ha az átlaga 4,5 fölött van, akkor:
- ösztöndíj: 60.190 Ft/hó, azaz a nettó minimálbér
- ha hiányszakmát tanul (a villanyszerelő az), akkor további nettó 30.000 Ft/hó ösztöndíj.
- ha egyéni fejlesztést vállal (útravaló program) további nettó 7000 Ft
- ha szociálisan hátrányos helyzetű, további 7000-10000 Ft/hó.
- gyakorlati képzés alatt étkezési hozzájárulás (vagy ingyenes étkezés, vagy egy étkezés ára naponta)
Összesen: 104.000 Ft nettó. És ebben a Bursa Hungarica és egyéb speciális támogatások nincsenek is benne. (Most tegye fel a kezét, akinek a felsőooktatásban ennyi össze tud jönni csak ösztöndíjból!) De a havi 60-70 ezerhez nem is kell megszakadni.
És ott áll 17 évesen, keresett 3 év alatt közel 3 millió forintot, nincs hitele. A képzése alatt magasabb volt a "jövedelme", mint az őt tanító pedagógusé (lásd: fent)! Külföldön kapkodnak utána, ha német nyelvterületre megy 600-1400 eurós (177-415 ezer forint 295-ös árfolyamon) a kezdő fizetése, itthon 160-400 ezer forintos bruttó bérrel helyezkedhet el (jelenleg). (Hogy is van ez a röghöz kötés? Drága a felsőoktatási képzés? Muhaha!)
Szóval feleim, tessék lehiggadni, és kicsit átértékelni ezt a tandíj-hallgatói szerződés-röghöz kötés-romkocsma effektust.
Persze, aki nem hiszi, nyugodtan járjon utána. Pont ez is lenne a lényeg.